Ze všech zánětů, které mohou v lidském těle vzniknout, je zánět dásní tím vůbec nejčastějším a v průběhu života se s ním setká více než 90 % populace. První fáze zánětu se nazývá gingivitida, na kterou v horším případě naváže paradontóza, která může skončit až ztrátou zubů. Pro zánět dásní platí obecně platná poučka hovořící o tom, že prevence je mnohem lepší, než následné řešení nastalého problému. Pokud již k němu ale dojde, odpověď na otázku „jak zastavit zánět dásní“ má cenu zlata.
Co je zánět dásní?
Zánět dásní je onemocnění způsobené bakteriemi zubního plaku. Ty se živí organickými zbytky naší potravy v ústní dutině. Metabolismus těchto mikroorganismů produkuje kyseliny a další látky, které leptají zubní sklovinu a posléze poškozují i vnitřní strukturu zubu. Tímto způsobem vzniká zubní kaz, ten však není jediným problémem, který mohou bakterie způsobit.
Bakterie dráždí i dásně, zvláště pokud jsou poškozené a bakterie se mohou dostat dovnitř. A právě takto vzniká zánět dásní, resp. jedná se o nejčastější příčinu jeho vzniku. První fázi zánětu dásní označujeme jako gingivitidu a člověk si jí většinou všimne díky zvýšené krvácivosti či jejich zarudnutí. Pokud je neléčené, může se rozvinout do paradontózy, která může následně vyústit až ve ztrátu zubů. Je tedy zřejmé, jak důležitá je prevence zánětu dásní, tím spíše, že léčba může být velmi náročná.
Co na zánět dásní?
Hlavní částí léčby zánětu dásní je vždy odstranění jeho primární příčiny. Nastoupit tak musí důsledná a dlouhodobá zubní hygiena. Čištění zubů i mezizubních prostor, vyplachování ústní dutiny apod. Na zánět dásní je hygiena velmi důležitá, stejně tak důležité je nenechat se při její realizaci odradit např. právě krvácením.
Klasická hygiena ústní dutiny spočívající v odstranění zubního plaku může být doplněna podpůrnou terapii. A co pomáhá na zánět dásní? Jde o použití výplachů z čaje (šalvěj či heřmánek), díky kterým se dásně rychleji hojí. Kromě této čistě přírodní cesty k urychlení hojení je možné použít specializované antiseptické a anestetické gely nebo roztoky určené k ústním výplachům.
Na zánět dásní je nejlepší prevence
Vždy platí, že nejjednodušší cestou v boji se zánětem dásní je jednoznačně prevence. Ta je ve skutečnosti velmi podobná tomu, co je třeba dělat v případě, že se zánět již objeví. I při prevenci je třeba věnovat dostatečný čas hygieně ústní dutiny. Zuby je nutné čistit alespoň dvakrát denně. Stejnou pozornost je ale nutné věnovat také mezizubním prostorům. Kromě čištění zubů je doporučeno vyplachovat si ústa po každém jídle. V případě, že u sebe nemáte ústní vodu, postačí i voda obyčejná.
Vlastní aktivitu je na místě doplnit pravidelnými návštěvami zubařské ordinace (alespoň dvakrát ročně). Lékař je schopen včas odhalit rozvíjející se problém a zasáhnout ve chvíli, kdy je jeho řešení ještě pořád nenáročné. V jiném případě může dojít ke ztrátě zubů a nutnosti nahradi zuby zubními náhradami all on 4.