Krvácení z dásní při čištění zubů je nejznámějším příznakem zánětu dásní. Tento fakt je všeobecně známý a široce propagovaný, koneckonců, sázejí na něj v reklamách i výrobci zubních past. Je to určitě dobře, neboť gingivitida – jak se zánět dásní nazývá odborně – je nejen onemocnění velmi časté, ale také potenciálně velmi nebezpečné. Může totiž vést k parodontóze a v jejím důsledku i ztrátě chrupu se všemi důsledky pro soukromý i pracovní život člověka. Co je tedy třeba o gingivitidě vědět? Jak jí léčit a jak jí předcházet?
Co je gingivitida?
Již bylo zmíněno, že gingivitida je jiný název pro zánět dásní, tj. jedno z nejčastějších onemocnění vůbec. Zánět dásní postihne někdy v průběhu života naprostou většinu obyvatel, a nic na tom nemění fakt, že slovo gingivitida třeba nikdy neslyšeli. Krvácení coby nejviditelnější příznak první fáze onemocnění již bylo zmíněno, kromě něj mohou dásně natéct a zarudnout, mohou být také citlivější na dotek.
Tato akutní fáze zánětu potom přechází ve fázi chronickou, během níž ale stále dochází k poškozování vnitřní struktury včetně závěsného aparátu zubů, a nakonec může dojít k jejich ztrátě (v tomto případě může pomoci metoda All on 4). Podle primární příčiny ale rozlišujeme vícero druhů zánětu dásní neboli gingivitidy.
Deskvamativní gingivitida souvisí s geneticky podmíněnou poruchou imunitního systému, který chybně reaguje na určité situace a gingivitida tak vzniká bez objektivní příčiny. Hormonální gingivitida je zase důsledkem hormonálních změn spojených např. s těhotenstvím.
Výše zmíněné typy zánětu dásní patří mezi ty, které může člověk ovlivnit jen stěží a rozhodně neukazují na to, že by on sám něco zanedbal. To ovšem ani trochu neplatí pro ulcerózní gingivitidu. Ta je totiž přímým důsledkem kouření a nadměrné konzumace alkoholu. A stejně tak to platí pro gingivitidu nejběžnější, tu která vzniká na základě špatné hygieny ústní dutiny.
Gingivitida a hygiena
Gingivitida nejčastěji souvisí s nedostatečnou hygienou ústní dutiny. Díky ní se v ústech množí bakterie. Navenek to můžeme pozorovat jako přítomnost zubního plaku, tj. onoho ošklivého nažloutlého povlaku na ploškách zubů.
Tyto bakterie produkují kyseliny, které narušují zubní sklovinu, což vede ke vzniku zubního kazu. Současně ale mohou také pronikat do dásní a tam způsobovat zánět, tedy gingivitidu.
Obrana proti jejímu vzniku je v zásadě stejná jako léčba ve chvíli, kdy se skutečně objeví. Jedná se především o důsledné odstraňování zubního plaku, pravidelné čištění zubů, vyplachování úst po jídle i konzumaci nápojů, především pak sladkých limonád.
Pravděpodobnost, že se onemocnění dostane do pokročilé fáze značně klesá, pokud chodíte na pravidelné preventivní prohlídky k zubnímu lékaře. Ten dokáže problém velmi brzo diagnostikovat a poradit s tím, jak se ho také co nejdříve zbavit.