Po každém jídle nám v ústní dutině zůstávají zbytky potravin, které se rychle stanou potravou pro bakterie, ty se v našich ústech mohou rychle proměnit ve zdroj vážných problémů, kompletní ztrátu zubů nevyjímaje. Jednou z cest, kterými k tomu může dojít, je vznik zánětu dásní. Nejde přitom o nic neobvyklého, v průběhu života se s tímto onemocněním setká většina lidí. Tou nejdůležitější otázkou, na kterou se ptají, je „jak léčit zánět dásní?“
Vznik a průběh zánětu dásní
Zánět v dásni vzniká poté, co bakterie zubního plaku proniknou do dásně skrze i tu nejmenší mikroskopickou trhlinku. V počátku se to projeví jako akutní zánět dásní, kterého si člověk všimne nejčastěji podle projevů jako je mírný otok nebo zvýšená citlivost na dotek. Ruku v ruce mohou jít také zánět dásní a bolest. Při čištění zubů mohou dásně také krvácet, což je příznak, kterého si může všimnout opravdu každý a měl by sloužit jako upozornění na to, že člověk by měl navštívit ordinaci svého zubaře.
Ve chvíli, kdy člověk takto zareaguje, neděje se nic hrozného. Zubař doporučí zlepšení hygieny ústní dutiny a problém lze poměrně snadno vyřešit. Horší je, pokud člověk problém neřeší. V takovém případě se může zánět posunout ze své prvotní fáze a vzniknout může např. hnisavý zánět dásní, případně může přejít v chronický zánět dásní, který může vést k nebezpečné paradontóze. V tuto chvíli je nezbytné začít řešit zubní implantáty, které se implantují do ústní dutiny metodou all on 4.
Zánět dásní může mít samozřejmě i jiné příčiny než jen špatnou hygienu. Známe také virový zánět dásní a zánět mohou způsobit i hormonální změny, nejrůznější autoimunitní onemocnění apod. Právě bakterie zubního plaku jsou ale příčinou nejčastější.
Léčba zánětu dásní
Řešení zánětu dásní a jeho léčba jsou založeny na tom, že se v maximální míře zbavíme bakterií zubního plaku, jinými slovy, odstraníme hlavní příčinu vzniku nemoci. Dosáhneme toho pravidelným a správně prováděným čištěním zubů a dodržováním hygieny celé ústní dutiny.
Důležité je též upravit svůj jídelníček a pitný režim. Bakterie nejlépe prosperují v prostředí, kde mají svoji nejoblíbenější potravu v podobě cukrů. Je tedy na místě nahradit sladké potraviny a nápoje zeleninou, celozrnným pečivem apod. Je samozřejmě pochopitelné, že to nejde udělat stoprocentně, koneckonců by to ani nebylo dobře. Právě proto je třeba si ústa po každém jídla vypláchnout, ideálně ústní vodou, ale použít lze i obyčejnou vodu.
Lékař může při léčbě zánětu dásní nasadit i antibiotickou léčbu, léčivé gely apod. Hygiena je nicméně tou nejdůležitější částí. Prevence zánětu dásní je prakticky totožná s jeho léčbou, opět jde o důkladnou a pravidelnou hygienu. Důležitým prvkem prevence jsou také pravidelné návštěvy zubní ordinace a samozřejmě řízení se radami lékaře. Vzhledem k tomu, že na konci zánětu dásní může být ztráta zubů, opravdu se to vyplatí.