Skip to content

Snímací zubní náhrady

O tom, že bez zubů se žije těžko, asi není třeba nikoho dlouze přesvědčovat. Nejen, že to přináší značné komplikace při přijímání potravy, ale také navazování sociálních kontaktů poněkud vázne. Přesto ale ke ztrátě zubů ale z řady důvodů dojít může. Pokud už k tomu dojde, nezbyde nic jiného, než se vydat cestou instalace zubní náhrady metodou all on 4. Ta může být buď pevná, anebo snímací. Pokud máte tento pojem spojený především s „klapačkami“, které si do sklenice ukládala vaše babička, možná vás bude zajímat jakou cestu od té doby ušla moderní stomatologie.

Zubní náhrady a jejich snímací verze

O tom, že vhodnějším typem zubní náhrady bude v tom či onom konkrétním případě právě snímací zubní náhrada, rozhodne lékař. I když se na první pohled zdá, že fixní náhrada je jednoznačně lepší řešení, nemusí tomu tak být. Vždy závisí na celé řadě parametrů, které je schopen správně posoudit pouze stomatolog. Snímací náhrady se často používají jako dočasné řešení před realizací finální fixní náhrady, není to ale pravidlo a snímací náhrada samotná může být oním finálním řešením.

Dnešní snímací zubní náhrady dokážou skutečné zuby nahradit prakticky dokonale. Nejen, že skvěle fungují při kousání, ale také skvěle vypadají. Na první pohled jsou k nerozeznání od skutečných zubů a upřímně řečeno, pokud nám příroda nenadělila zrovna hollywoodský úsměv, mohou vypadat dokonce lépe.

Materiály, ze kterých jsou snímací zubní náhrady vyráběny, jsou dnes zejména pryskyřice a keramika. Snímací řešení může nahrazovat jak celý chrup, tak jen některé chybějící zuby. Různé může být i uchycení náhrady v ústech. Buď je realizováno klasicky přes velkou plochu nosné konstrukce (za pomoci fixačních gelů), anebo je možný tzv. skeletový způsob. Ten je na nošení mnohem příjemnější a méně omezující. Současně je však také dražší.

Jak si chránit zuby a vyhnout se nutnosti nosit náhradu?

Nejlepší samozřejmě je, pokud se do situace, kdy musíte řešit zubní náhradu, vůbec nedostanete. Vyžaduje to pečlivou péči o zuby a celou ústní dutinu. Pokud v ní totiž polevíte a nebudete dostatečně důslední, zubní kazy nebo zánět dásní je jen otázkou času. Ve chvíli, kdy se objeví, je sice stále ještě čas na jejich léčbu, ale pokud zanedbáte prvotní příznaky, nastupujete na cestu vedoucí k vypadaným zubům a nutnosti instalace zubní náhrady.

Věnujte proto pozornost tomu, co jíte, nepřehánějte to s cukry a spíše dejte přednost zelenině. Po každém jídle si vyplachujte ústa, čistěte si zuby i prostory mezi nimi a hlavně: nezanedbávejte svého zubaře, choďte k němu na prohlídku alespoň jednou za půl roku a řiďte se jeho radami. Snímací zubní náhrada sice dnes může vypadat i fungovat opravdu dobře, zdravé vlastní zuby jsou ale stále jednoznačně nejlepší.