Když se řekne zánět, většina z nás si představí zanícenou ránu, anebo třeba angínu. Na ten vůbec nejčastější zánět, si však vzpomene jen menší část lidí. A přitom jsme se s ním někdy v životě setkali snad úplně všichni. Tento fakt však jednoznačně svědčí o tom, že jej máme tendenci podceňovat. To je ale chyba, neboť ve chvíli, kdy nám kvůli němu začnou vypadávat zuby, bude už pozdě a bude nutné zuby nahradit tzv. all on 4 implantáty. A prvním krokem k úspěšnému boji se zánětem dásní je vždy dostatek informací.
Co je to zánět dásní?
Nedůslednost nebo podceňování hygieny ústní dutiny vedou vždy k tomu, že člověku budou v ústech zůstávat zbytky jídla. A to je znamení pro bakterie, že je zde pro ně dostatek potravy a bude se jim v našich ústech dařit. Pokud je k sobě opravdu pozveme, zpočátku si toho ani příliš nevšimneme. Začne se nám sice na ploškách zubů tvořit film tzv. zubního plaku, jinak nás ale nic nebolí ani netrápí. Zatímco my bakteriím nevěnujeme pozornost, ty prosperují a přitom produkují kyseliny, které dokáží narušit i jinak velmi tvrdou zubní sklovinu. Výsledkem je potom zubní kaz. Pokoj nedají ale ani dásním a tady se začnou naše problémy se zánětem dásní vůbec poprvé projevovat.
Jak poznat zánět dásní?
Lékaři říkají zánětu dásní odborně gingivitida. To, že se tento podivně pojmenovaný problém týká i nás, poznáme nejprve podle zarudnutí dásní a možná také drobného krvácení při čištění zubů, případně díky jejich zvýšené citlivosti. Stále se však většinou nejedná o nic, co by nás nějak výrazně omezovalo. V tuto chvíli se již ale začínají pokládat základy další fáze problému, kterým je parodontóza, tj. stav, kdy se zánět „propracuje“ až k vlastnímu uložení zubu a napadne jeho závěsný aparát. Vazivová tkáň, která zub drží začíná být oslabována a vše může skončit až vypadnutím zubu. Tím je mimo jiné odpovězeno i na otázku, jak dlouho trvá zánět dásní. Trvá tak dlouho, dokud proti němu nezakročíme, případně do doby, než nám vypadnou všechny zuby.
Jak se léčí zánět dásní?
Při hledání cesty, jak se zbavit zánětu v dásni se musíme nejprve zbavit toho, co je jeho příčinou, tj. bakterií. Nutné je pravidelné a správné čištění zubů, které samo o sobě ovšem nestačí. Jednak je třeba věnovat pozornost i mezizubním prostorám, na které se často trestuhodně zapomíná, jednak je potřeba vyplachovat si ústní dutinu ústní vodou. Zubní lékař může případně naordinovat i používání speciálních antibiotických mastí apod. Pokud chceme, aby u nás zánět dásní nikdy nepropukl, budeme muset dělat to samé. Cestou ke zdravým dásním je zkrátka důsledná hygiena ústní dutiny a také časté preventivní prohlídky v ordinaci stomatologa. Zubní lékař totiž odhalí zánět dásní včas a my díky tomu můžeme učinit příslušné kroky.