Rozdílný dojem, který udělá člověk s dokonalým hollywoodským úsměvem a osoba se zkaženými zuby, je naprosto zásadní. Osobní i pracovní život na kvalitě chrupu silně závisí. Navazování vztahů či uzavírání kontraktů jde s pěknými zuby zkrátka o dost lépe. Zkaženým zubům je proto třeba se zdaleka vyhnout. Jak to ale udělat, aby se právě ty vaše zuby nezkazily?
Zubní kaz jako memento naší lenosti
Proces vzniku zubního kazu je poměrně dlouhý a dává nám dostatek času na to, abychom jej zvrátili. Pokud však tento čas nevyužijeme, dopadne to s našimi zuby dosti špatně. Na začátku stojí vždy bakterie. Ty se ochotně živí zbytky potravy, která nám zbyla v ústech, a při jejím trávení produkují agresivní kyseliny.
A přesně tyto kyseliny jsou látkami schopnými naleptat jinak velice tvrdou zubní sklovinu, byť k tomu potřebují čas. Zpočátku se kaz projevuje jen jako světlejší skvrna na zubu, poté ale pronikne do vnitřní struktury zubu. V této fázi již kaz začne občas pobolívat a poté i regulérně bolet. Navenek již kaz není malou skvrnkou, nýbrž se stává mnohem lépe rozpoznatelným.
Konečnou fází zubního kazu je poškození závěsného aparátu zubu a jeho ztráta, případně vznik abscesu přímo v čelisti. Jedná se přitom o nesmírně bolestivou věc, kterou by člověk neměl přát ani svému největšímu nepříteli.
Kaz se nevyhýbá ani možná nejdiskutovanějšímu a také nejzatracovanějšímu zubu. Zkažený zub moudrosti dokáže člověku přichystat nejednu velmi nepříjemnou chvíli.
Když zubní kaz nechcete
Zubní kaz je něco, co nikdo z nás nechce. A vyhnout se mu není nikterak těžké, chce to ale trpělivost a důslednost. Čištění zubů zvládne každý, ne každý to ale dělá správně. Je nutné nevynechat jedinou mezírku mezi zuby. Také cukry pocházející ze sladkých nápojů i z jídla je třeba co nejrychleji dostat z úst, aby bakterie nelákaly. Nejlépe se tohoto úkolu zhostí ústní voda, mnohé ale dokáže i voda obyčejná.
Již bylo naznačeno, že zpočátku je zubní kaz jen drobnou světlou skvrnkou na zubu, která navíc vůbec nebolí. Člověk sám nemusí vznik kazu poznat, kdo jej ale pozná naprosto spolehlivě, je stomatolog. Zubní lékař v rámci preventivních prohlídek zkontroluje všechny zuby a odhalí zubní kaz i v jeho úplných počátcích.
V tuto chvíli bude k léčbě kazu stačit jen zlepšit čištění zubů, možná doplněné o zvýšený přísun fluoru. Ve chvíli, kdy ale kaz pronikne svrchní vrstvou skloviny a dostane se do zuboviny, jeho odstranění už bude vyžadovat více snahy. Odvrtání a proslulé „tahání nervů“ není nic, po čem by člověk toužil. Pořád ale lze zub zachránit, necháte-li kaz působit ještě trochu déle, o zub můžete i přijít. A v nejhorším případě (při úplném zanedbání ústní hygieny) může dojit k nutnosti nahrazení stávajících zubů na implantáty typu all on 4.
Zubní kaz se zkrátka nevyplatí podceňovat a je třeba s ním bojovat všemi dostupnými prostředky. Prevence je ale tou naší nejsilnější zbraní.