Skip to content

Zničené zuby

Staré známé rčení říká, že šaty dělají člověka. Je to jistě pravda, upravený zevnějšek stejně jako schopnost příjemného vyjadřování a slušného chování, otevírají dveře v osobním i pracovním životě. Nic z toho ale nebude člověku moc platné, pokud bude mít současně zničené zuby. Váš úsměv nemusí být přímo hollywoodský, ale zuby, které jsou v pořádku jsou základním stavebním kamenem sociálních kontaktů, předpokladem profesního růstu a v neposlední řadě zdrojem dostatečného sebevědomí.

Zuby odolné, nikoliv nezničitelné

Naše zuby jsou extrémně odolné, žádná část našeho těla není odolnější. Zubní sklovinu není snadné porušit, nezničitelné ale není nic. Stejně jako jsou zuby tvrdé a odolné, tak jsou významné i síly, které na zuby působí. Žvýkání a mechanické namáhání i pomalé dlouhodobé naleptávání skloviny mohou zuby poškodit. Pokud tomu pak člověk nebude aktivně bránit, výsledkem mohou být kompletně zničené zuby se všemi negativními důsledky, které to bude mít. V nejhorších případech dochází k nutnosti úplné náhrady zubů pomocí all on 4 implantátů.

Jak se zuby rozbijí?

To, že si lze zuby rozbít např. při úrazu, je zřejmé. Stejně tak není třeba dlouho přemýšlet o tom, jak mechanickému poškození zabránit: zkrátka si dávat pozor. Věcí ke konzultaci s lékařem je také např. bruxismus (nevědomé skřípání zuby). Nejčastější příčina zničených zubů je ale jiná a souvisí s nedostatečnou hygienou ústní dutiny. Ulehčujeme-li si život a zanedbáváme čištění zubů, začnou se nám v ústech hromadit zbytky jídla. To uvítají bakterie, které budou v takovém prostředí skvěle prosperovat. Přitom ale budou produkovat kyseliny, které budou naleptávat zubní sklovinu. Trhlinkami v zubech či dásních bakterie pronikají do vnitřních struktur a působí tam zánět. Infekce v podobě zubního kazu nebo zánětu dásní jsou prvními kroky ke zničeným zubům. Pokud tam zpozorujete první příznaky, tj. citlivost či bolest zubů nebo dásní, krvácení z dásní apod., je na místě jej vyslyšet a rychle vyrazit do nejbližší stomatologické ordinace.

Léčba a prevence

Obranou proti vzniku problémů vedoucím ke zničeným zubům je naše vlastní důslednost. Prevence spočívá v pečlivém a pravidelném čištění zubů (nezapomínejte přitom i na mezizubní prostory a vyplachování úst po jídle, ideálně ústní vodou). Jak už bylo zmíněno, když už na problémy dojde, je třeba jednat rychle. Čím dříve totiž začnete s jejich řešením, tím méně náročné bude. Jestliže v první fázi stačí třeba jen zlepšit hygienu, pokud problém necháte „rozjet“, nemusí už jít vyřešit vůbec. Zkažené zuby nebo rozjetý zánět dásní mohou v nejhorším případě skončit ztrátou kompletního chrupu. Poté zbývá již jen instalace zubních implantátů, navíc za cenu náročného zákroku a s vysokou cenovkou. Zničené zuby za problémy zkrátka nestojí. Jako vždy platí, že prevence se vyplatí.